The lowest price of Dell chromebook 11 3189 pentium n5000 touch laptop in Bangladesh is Tk 15,000 only. Buy at the best price from BDStall. There is currently no seller available
| Item | Laptop |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Pentium Silver N5000 |
| Processor Speed | 1.10GHz, up to 2.70 GHz, 4M Cache |
| Chipset | Intel |
| Screen Size | 13 inch Touch |
| RAM | 8GB |
| Hard Disk | 120GB |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Built-in Graphics Card |
| Audio/Speaker | 2 x Speaker |
| Networking | Wi-Fi 5 IEEE 802.11ac, Bluetooth 4.0 |
| Webcam | 2MP, 720p |
| Card Reader | Yes |
| Battery | Lithium-Ion 3-Cell, 42 Wh |
| Keyboard | Standard |
| Software | Windows |
| Dimensions (W x D x H) | 304.8 x 20.3 x 208.3 mm |
| Product Weight (Kg) | 1.46 Kg |
| Series | Others |
Dell Chromebook 11 3189 laptop comes with 8GB DDR3 RAM and 120GB SSD storage capacity. The laptop is a powered by intel Pentium N5000 processor with maximum frequency of up to 2.70 GHz, and 4M cache. It has a 13-inch touchscreen display that features anti-glare finish 200 nits brightness, 60Hz refresh rate and 360 degrees rotation.