The lowest price of Dell inspiron 15 5570 core i7 8th gen in Bangladesh is Tk 32,500 only. Buy at the best price from BDStall. There is currently no seller available
| Item | Laptop |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Core i7-8550U 8th Generation |
| Processor Speed | Base Frequency 1.8GHz up to 4.0GHz, 8MB Cache |
| Chipset | Intel |
| Screen Size | 15.6-inch FHD 1920 x 1080p Anti-glare LED-Backlit |
| RAM | 8GB DDR4 |
| Hard Disk | 128GB SSD + 500GB HDD |
| Disk Type | SSD + HDD |
| Optical Drive | R/W |
| Graphics Card | Intel UHD 620 Graphics, Radeon 530 4GB GDDR5 Graphics |
| Audio/Speaker | Realtek HD Audio |
| Networking | Gigabit LAN, Wireless 1704 802.11b/g/n with Bluetooth v4.0 |
| Webcam | 2MP HD Cam |
| Card Reader | 3-in-1 SD Card Reader |
| Battery | 4 Cell |
| Product Weight (Kg) | 1.8Kg |
| Other Features |
1 x USB 3.1 Gen 1 1 x US2.0 2 x HDMI 1.4b |
| Series | Others |
Dell Inspiron laptop has 8GB RAM, 128GB SSD + 500GB HDD storage capacity, security cable slot, 3 hours battery backup, and 19.9 x 380 x 258mm dimension.