The lowest price of Dell inspiron 7447 core i5 nvidia graphics gb ram laptop in Bangladesh is Tk 13,000 only. Buy at the best price from BDStall. There is currently no seller available
| Item | Laptop |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Processor Type | Intel Core i5 4200U 4th Gen Processor |
| Processor Speed | 2.8 GHz Turbo up to 3.4 GHz, 3 MB Cache |
| Chipset | Intel HM87 Chipset |
| Screen Size | 14" Diagonal HD BrightView LED-backlit |
| RAM | 8GB |
| Hard Disk | 500GB SATA HDD |
| Optical Drive | Dual Layer DVD Writer |
| Graphics Card | Intel HD Graphics 4GB |
| Audio/Speaker | 2 Tuned Speakers, Built-in Subwoofer with Waves MaxxAudio Pro Processing |
| Networking | Gigabit LAN, Wi-Fi, Bluetooth |
| Webcam | HD Webcam |
| Card Reader | Multi Cardreader |
| Battery | 6 Cell 5 Hours Backup |
| Product Weight (Kg) | 2.2 Kg |
| Series | Others |
Dell Inspiron 7447 laptop has Intel core i5 4200U 4th generation processor, 8GB RAM, 500 GB hard disk, Nvidia GeForce graphics, 14" LED-Backlit display, webcam, gigabit LAN, bluetooth, wi-fi, card reader, 6 cell battery with 5 hours backup.