The lowest price of Dell latitude 3490 core i5 8th gen laptop in Bangladesh is Tk 25,000 only. Buy at the best price from BDStall. There is currently no seller available
| Item | Laptop |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5-8400 8th Generation |
| Processor Speed | 2.80 GHz base frequency, 4.00 GHz turbo frequency, 9 MB smart Cache |
| Chipset | Intel |
| Screen Size | 15.6" WLED Anti-glare backlight display, 1366 x 768p resolution, 220 cd/m² Brightness |
| RAM | 8 GB DDR4 |
| Hard Disk | 256GB M.2 |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics 620 |
| Networking | 802.11a / b / g / n / ac, Bluetooth 4.2, Gigabit Ethernet |
| Battery | HP Long Life 3-cell, 45 Wh Li-ion |
| Dimensions (W x D x H) | 15 x 10.2 x 0.9 inch |
| Product Weight (Kg) | 1.88 Kg |
| Series | Dell Latitude |
This Dell Latitude 3490 laptop powered by an Intel Core i5 8th generation processor with 2.80 GHz base frequency, 4.00 GHz turbo frequency, 9 MB smart Cache processor speed. It has 8GB DDR4 RAM and 256GB M.2 SSD storage capacity. It features a 15.6" WLED display with backlight 1366 x 768p resolution, 220 cd/m² brightness, and anti-glare.