The lowest price of Dell latitude 5300 core i3 8th gen 256gb ssd in Bangladesh is Tk 20,000 only. Buy at the best price from BDStall. There is currently no seller available
| Item | Laptop |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i3-8145U 8th Generation |
| Processor Speed | 2 x 2.1 GHz Turbo Speed up to 3.9 GHz Cores |
| Chipset | Integrated with Processor |
| Screen Size | 14" FHD Display |
| RAM | 8GB DDR4 2400Mhz |
| Hard Disk | 256GB |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel Integrated UHD Graphics |
| Audio/Speaker | Realtek HD Audio |
| Networking | 802.11a / b / g / n / ac, Bluetooth 5.0 |
| Webcam | HD Webcam |
| Card Reader | SD Card Reader |
| Battery | 3 Cell Battery |
| Keyboard | Backlit Keyboard |
| Dimensions (W x D x H) | 304 x 207 x 17.3 mm |
| Product Weight (Kg) | 1.43 Kg |
| Series | Dell Latitude |
This Dell Latitude 5300 laptop has a 14" FHD Display with 1366 x 768p resolution and 104 PP density. It is powered by an Intel Core i3 8th-generation processor that generates speeds up to 3.9GHz. Also, it supports intel-integrated UHD graphics. Moreover, it has 8GB DDR4 2400Mhz RAM, and 256GB SSD storage available.