The lowest price of Dell latitude 7400 core i5 8th gen metal body touch in Bangladesh is Tk 34,000 only. Buy at the best price from BDStall. There is currently no seller available
| Item | Laptop |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5-8365U 8th Generation |
| Processor Speed | 1.90 GHz, 4 Core, 8 Threads, L3 Cache 6 MB. |
| Screen Size | 14-inch FHD Touchscreen |
| RAM | 16GB DDR4 2600MHz |
| Hard Disk | 512GB NVMe |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel R UHD Graphics 620 |
| Audio/Speaker | 2.0 Bottom-Mounted |
| Networking | Intel Wireless-AC 9560 a/b/g/n Wi-Fi 4/ac Wi-Fi 5, Bluetooth 5.0 |
| Webcam | 720p HD Camera |
| Battery | 6-Cell, 78 Wh Lithium-Polymer |
| Keyboard | LED Backlit |
| Software | Windows 10 Pro With 11 |
| Dimensions (W x D x H) | 319.77 x 199.9 x 14.89 mm |
| Product Weight (Kg) | 1.35 Kg |
| Series | Dell Latitude |
This Dell Latitude 7400 laptop body is designed with Full Metal material that offers superior heat dissipation during use, helps prevent overheating, and maintains optimum performance. It is powered by a very powerful Intel Core i5-8365U 8th generation that can handle other demanding computing needs including internet browsing and watching movies. Also, it offers a 14-inch FHD touchscreen display.