The lowest price of Dell Latitude E5490 in Bangladesh is Tk 20,999 only. Buy Latitude E5490 at the best price from BDStall. There are currently 2 sellers available, offering Used item. Prices range up to Tk 21,800 based on condition and warranty.
| Item | Laptop |
|---|---|
| Model | ✅ Latitude E5490 |
| Brand | Dell |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5-8250U 8th Gen |
| Processor Speed | Base Frequency 2.1GHz up to 4.2GHz |
| Screen Size | 14" FHD LED IPS |
| RAM | 8GB DDR4 2400MHz |
| Hard Disk | 256GB M.2 |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics 620 |
| Audio/Speaker | Stereo Speaker |
| Networking | Intel Dual-Band Wireless-AC 8265 Wi-Fi + BT 4.2 Wireless Card |
| Webcam | Dell True Vision HD Camera |
| Battery | 4-Cell 68Whr Express Charge Capable Battery |
| Software | Windows |
| Dimensions (W x D x H) | 19.6 x 323.05 x 216 mm |
| Product Weight (Kg) | 1.6 Kg |
| Series | Dell Latitude |
Dell Latitude 5490 has an Intel Core i5 8th generation processor, 8GB DDR4 RAM, and 256GB of SSD storage capacity. It also has a 14" display and 3 hours of battery backup. This latitude 2-in-1 laptop provides all-day work with more secure and managed capabilities in a stunning style that you'll be proud to carry. We have the perfect solutions for you to be able to office everywhere, whether you are on the go, at your desk, or working from a coffee.