The lowest price of Dell latitude e7470 core i7 6th gen 256gb ssd 8gb ram in Bangladesh is Tk 17,700 only. Buy at the best price from BDStall. There are currently 2 sellers available, offering Used item. Prices range up to Tk 18,500 based on condition and warranty.
| Item | Laptop |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Core i7 6th Generation |
| Processor Speed | 3.0 GHz Clock Speed |
| Chipset | Intel |
| Screen Size | 14.0 FHD Touch Screen Display |
| RAM | 8GB DDR4 |
| Hard Disk | 256GB |
| Disk Type | SSD |
| Networking | WiFi / LAN / Bluetooth and HDMI |
| Webcam | Yes |
| Card Reader | SD Card Reader |
| Battery | 4 Cell, Li-Po Type |
| Software | Windows |
| Product Weight (Kg) | 1.8 Kg |
| Series | Dell Latitude |
Dell Latitude E7470 laptop has 6th generation super-fast core i7 3GHz clock speed processor, 256GB SSD storage capacity, 8GB RAM, 14.1'' touch screen display, 1920 x 1080 pixels resolution, battery backup up to 2~3 hours.