The lowest price of Dell precision 5550 i7 10th gen 4gb dedicated graphics in Bangladesh is Tk 78,500 only. Buy at the best price from BDStall. There is currently no seller available
| Item | Laptop |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Gaming |
| Processor Type | Intel Core i7-10850H 10th Gen Processor |
| Processor Speed | 2.71GHz Up to 4.90 GHz with Turbo Boost, 6 Cores, 12 Threads, 12 MB Cache |
| Chipset | Intel |
| Screen Size | 15.6" (1920 x 1200) UHD Display |
| RAM | 32GB DDR4, 2667MHz |
| Hard Disk | 512GB Micron 1300 SATA |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | NVIDIA Quadro 4 GB Dedicated |
| Audio/Speaker | Waves MaxxAudio Pro |
| Webcam | 720p HD Webcam |
| Card Reader | Smart Card Reader |
| Battery | 6-cell, lithium-ion battery, up to 3 hour Battery Backup |
| Keyboard | Backlit Keyboard |
| Software | Windows |
| Ports | 2 x USB 3.2 Gen 2 Type-C port with Thunderbolt 3, Universal Audio port, SD 3.0/4.0/6.0 card slot, Wedge-shaped security slot |
| Dimensions (W x D x H) | 13.56 x 9.07 x 0.45 inches |
| Product Weight (Kg) | 2.05 kg |
| Series | Others |
Dell Precision 5550 laptop gives you an Intel Core i7 10th Gen processor that can handle any kind of heavy work. This laptop has a 4GB dedicated graphics card so you can easily do graphics or video editing, ideal for freelancing work. The laptop has a 15.6-inch 4K display so you will get a great viewing experience. Moreover. it has 32GB DDR4, 2667MHz RAM, and 512GB Micron 1300 SATA SSD for which you can work at a fast speed.