The lowest price of Desktop computer core i5 16gb ram with 19" monitor in Bangladesh is Tk 16,200 only. Buy at the best price from BDStall. There is currently no seller available
| Item | Desktop PC |
|---|---|
| Desktop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5 2400 3.20GHz |
| Processor Speed | 3.20GHz |
| Main Board | Gigabyte Motherboard |
| Monitor | Samsung 19 Inch |
| RAM | 16GB ADATA |
| Hard Disk | 1TB / 256GB SSD |
| Disk Type | SSD + HDD |
| Graphics Card | Intel Built-in 2-GB |
| Keyboard | A4-Tech |
| Mouse | A4-Tech |
| Casing | OVO/Gigasonic |
| Software | Windows 11pro |
The desktop computer with 16GB RAM and a 19" monitor is basically designed with an Intel Core i5 2400 3.20GHz processor and a Gigabyte motherboard. This standard desktop PC offers reliable performance. It has 16GB ADATA RAM to ensure multitasking. Moreover, it has an Intel built-in -Includes 2-GB graphics card that offers crisp visuals and A4-Tech keyboard and mouse ensure comfortable navigation.