The lowest price of Lenovo thinkpad e14 core i7 11th gen 14" touch in Bangladesh is Tk 46,000 only. Buy at the best price from BDStall. There is currently no seller available
| Item | Laptop |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i7-1165G7 11th Generation |
| Processor Speed | 2.80 GHz up to 4.70 GHz, 12MB CPU Cache |
| Chipset | Intel SoC (System on Chip) platform |
| Screen Size | 14" FHD IPS Touch Screen Display, 250 NITS |
| RAM | 16GB DDR4, 3200MHz |
| Hard Disk | 512GB NVME M.2 |
| Disk Type | SSD |
| Optical Drive | N/A |
| Graphics Card | Intel Irish XE 8GB Shared Graphics |
| Audio/Speaker | 2 x 2W stereo speakers |
| Networking | Intel Wi-Fi 6 AX201, 802.11ax 2x2 Wi-Fi + Bluetooth 5.1, M.2 Card |
| Webcam | 720p HD |
| Battery | 3 Cell, 45WH |
| Keyboard | Standard |
| Software | Windows |
| Dimensions (W x D x H) | 0.70 x 12.75 x 8.66" |
| Product Weight (Kg) | 1.59 Kg |
| Series | Lenovo Thinkpad |
This Lenovo ThinkPad E14 laptop comes with Intel Core i7 11th generation powerful processor with a maximum turbo frequency 4.70GHz and a 12MB CPU cache. It included 16GB DDR4 memory at 3200MHz speed that can run very fast and smoothly. The laptop has a 14" FHD Touch Screen (1920x1080) resolution 250 to 300 NITS display. It offers 3-cell battery that will back up up to 5 hours.