The lowest price of Lenovo thinkpad e14 core i7 11th gen laptop in Bangladesh is Tk 50,000 only. Buy at the best price from BDStall. There is currently no seller available
| Item | Laptop |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i7-1165G7 11th Generation |
| Processor Speed | 2.80 GHz up to 4.70 GHz, 12MB CPU Cache |
| Chipset | Intel SoC (System on Chip) platform |
| Screen Size | 14" FHD IPS, 250 NITS |
| RAM | 8GB DDR4L 3200MHz |
| Hard Disk | 512GB NVME PCle |
| Disk Type | SSD |
| Optical Drive | No |
| Graphics Card | Intel Irish XE Graphics |
| Audio/Speaker | 2 x 2W stereo speakers |
| Networking | Intel Wi-Fi 6 AX201, 802.11ax 2x2 Wi-Fi + Bluetooth 5.1, M.2 Card |
| Webcam | 720p HD |
| Card Reader | No |
| Battery | 3 Cell, 45WH |
| Keyboard | Standard |
| Software | Windows |
| Extra Slot | N/A |
| Dimensions (W x D x H) | 0.70 x 12.75 x 8.66" |
| Product Weight (Kg) | 1.59 Kg |
| Series | Lenovo Thinkpad |
The Lenovo ThinkPad E14 laptop comes with Intel Core i7 11th generation powerful processor with a maximum turbo frequency 4.70GHz and a 12MB CPU cache. This ThinkPad laptop included 8GB DDR4 memory at 3200MHz speed that can run very fast and smoothly. The laptop has a 14" FHD resolution 250 NITS display. It comes with a 3-cell battery that will back up up to 5 hours.