The lowest price of Lenovo thinkpad e460 core i5 6th gen 14" laptop in Bangladesh is Tk 15,500 only. Buy at the best price from BDStall. There is currently no seller available
| Item | Laptop |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5 6th Generation |
| Processor Speed | 2.3GHz to 2.8GHz |
| Screen Size | 14 Inch LED Display |
| RAM | 8GB |
| Hard Disk | 256GB SSD |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Built in Graphics |
| Audio/Speaker | built -in speaker |
| Networking | Intel Dual Band Wireless-AC 8260 2 x 2 WiFi, 802.11ac with Bluetooth 4.2 |
| Webcam | HD Webcam |
| Battery | 6-cell Li-Ion battery |
| Keyboard | Standard |
| Dimensions (W x D x H) | 33.88 x 23.87 x 2.15cm |
| Product Weight (Kg) | 1.9kg |
| Series | Lenovo Thinkpad |
This Lenovo ThinkPad E460 is a laptop that has a 14" Full-HD Screen display. It comes with a Core i5 6th Gen processor which speeds 2.3GHz to 2.8GHz. This laptop supports built-in graphics. Moreover, it has 8GB RAM and 256GB SSD storage available.