The lowest price of Lenovo thinkpad t14s gen4 core i7 13th gen touch in Bangladesh is Tk 69,000 only. Buy at the best price from BDStall. There is currently no seller available
| Item | Laptop |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i7-1355U 13th Gen |
| Processor Speed | 1.7 GHz Base Frequency, Max Turbo Speed 5 GHz Number of Cores 10-core Cache 12 MB |
| Chipset | Intel EVO |
| Screen Size | 14" IPS Touchscreen |
| RAM | 16GB DDR5 4800Mhz |
| Hard Disk | 1TB NVMe SSD Gen-4 |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel Iris Xe Graphics 8gb Shared |
| Audio/Speaker | Stereo speakers, dual array microphone |
| Networking | WLAN: Intel Wi-Fi 6E, Bluetooth: V5.1 |
| Webcam | 5MP FHD with privacy shutter, Windows Hello, fixed focus, discrete IR |
| Card Reader | Smart card reader |
| Battery | 57Whr Lithium polymer |
| Keyboard | TrackPoint, UltraNav, Spill-resistant, Multi-touch touchpad |
| Software | Windows 11 Pro |
| Dimensions (W x D x H) | 16.9 x 317.5 x 226.9mm |
| Product Weight (Kg) | 1.25kg |
| Series | Lenovo Thinkpad |
This Lenovo ThinkPad t14s Gen4 is powered by an Intel Core i7-1355u processor with a 1.7 GHz base frequency & 5GHz max turbo boost speed with a 10-core 12 cache. It appears with a 14" IPS Touchscreen display, which can be rotated up to 360 degrees. Also, it has 16GB DDR5 RAM and 1TB NVMe SSD storage, which makes it a perfect choice for gamers. In addition, it has a 5MP camera based on an IR camera. Moreover, it has a 57Whr of battery backup with 65W AC adapter that provides long backup.