The lowest price of Lenovo thinkpad t470s core i5 6th gen 14" touch display in Bangladesh is Tk 19,500 only. Buy at the best price from BDStall. There are currently 2 sellers available, offering New & Used item. Prices range up to Tk 19,999 based on condition and warranty.
| Item | Laptop |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5 6th Gen |
| Processor Speed | Up to 2.80GHz |
| Screen Size | 14" FHD, IPS Touch |
| RAM | 8GB DDR4 2400MHz |
| Hard Disk | 256GB SSD M.2 |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel HD 5500 Series 6GB |
| Networking | WiFi 802.11 ac WLAN, Bluetooth 4.1 Combo with WiFi Card |
| Webcam | 720p HD webcam |
| Battery | 6-Cell l 48Wh |
| Keyboard | Standard |
| Software | Windows |
| Product Weight (Kg) | 1.3 Kg |
| Series | Lenovo Thinkpad |
Lenovo ThinkPad T470s laptop is powered by an Intel Core i5 6th generation processor with a maximum turbo frequency of 2.80GHz. The laptop has a 14" FHD, IPS touchscreen display that allows all other tasks to be completed using the screen. It comes with WiFi 802.11 ac WLAN and Bluetooth 4.1 Combo with a WiFi Card for network connectivity. This Lenovo laptop is in very good condition with no internal or external issues.