The lowest price of Lenovo thinkpad t480 core i7 8th gen 256gb ssd in Bangladesh is Tk 29,500 only. Buy at the best price from BDStall. There is currently no seller available
| Item | Laptop |
|---|---|
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i7-8260U 8th Generation |
| Processor Speed | 1.6 GHz Base Frequency Up to 3.4 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 6MB Cache, 4 Cores |
| Screen Size | 14" Full HD LED Backlit Anti-Glare IPS Display |
| RAM | 8GB DDR4 |
| Hard Disk | 256GB |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics 620 |
| Audio/Speaker | Audio/Speaker Dolby Audio Premium |
| Networking | Networking Intel Dual Band Wireless-AC, Bluetooth V4.2 |
| Webcam | Webcam 720p HD Camera with Think Shutter |
| Card Reader | SD Card Reader |
| Battery | 3 Cell Li-ion |
| Keyboard | Standard |
| Software | Windows |
| Dimensions (W x D x H) | 13.25 x 9.15 x .078" |
| Product Weight (Kg) | 1.58 Kg |
| Series | Lenovo Thinkpad |
This Lenovo ThinkPad T480 is powered by an Intel core i7 8th Gen processor that can generate a speed of 1.6 GHz Base Frequency Up to 3.4 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 6MB Cache, and 4 Cores. Also, it has 8GB DDR4 RAM, 256GB SSD, Intel UHD Graphics 620, and 3 Cell Li-ion battery.