The lowest price of Lenovo thinkpad t490s core i5 8th gen laptop in Bangladesh is Tk 25,500 only. Buy at the best price from BDStall. There is currently no seller available
| Item | Laptop |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5-8500U 8th Generation |
| Processor Speed | 9MB Cache, up to 4.10 GHz |
| Chipset | Intel |
| Screen Size | 14" FHD, IPS Type, Anti-Glare |
| RAM | 8GB DDR4 |
| Hard Disk | 256GB NVMe |
| Disk Type | SSD |
| Optical Drive | N/A |
| Graphics Card | Intel Ultra HD 8GB |
| Networking | Gigabit LAN, Wi-Fi, Bluetooth |
| Webcam | HD Cam |
| Card Reader | Yes |
| Battery | Lithium-Ion |
| Keyboard | Spill Resistant, Bottom-Load Backlight with White LED Lighting |
| Software | Windows |
| Dimensions (W x D x H) | 17.48 x 11.81 x 3.23 inch |
| Product Weight (Kg) | 2.04 Kg |
| Series | Lenovo Thinkpad |
This Lenovo ThinkPad T490s laptop is powered by an Intel Core i5 8th generation processor that can generate a turbo frequency of 2.4GHz. This laptop has a 14-inch LED display that supports up to FHD resolution screen. Also, it comes with 8GB DDR4 RAM and 256GB SSD storage drive capacity. This laptop has a Lithium-Ion powerful battery that can provide up to 3 hours of battery backup time.