The lowest price of Lenovo thinkpad x1 carbon core i5 10th gen laptop in Bangladesh is Tk 47,000 only. Buy at the best price from BDStall. There is currently no seller available
| Item | Laptop |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5-10210U 10th Generation |
| Processor Speed | Base Frequency 1.60 GHz, Max Turbo Frequency 4.20 GHz |
| Screen Size | 14" FHD Touchscreen Display |
| RAM | 16GB DDR4 |
| Hard Disk | 256GB NVMe |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Integrated UHD Graphics 620 |
| Audio/Speaker | Dolby Atmos Speaker System, 4 x 360-degree far-field microphones |
| Networking | 802.11 b/g/n/ax Wireless LAN, Bluetooth Version 5 |
| Webcam | HD 720p with ThinkShutter Privacy Cover |
| Card Reader | SD Card Reader |
| Battery | 4-Cell, Li-Ion Type Battery |
| Keyboard | Backlit-US English |
| Dimensions (W x D x H) | 12.71 x 8.54 x 0.58" |
| Product Weight (Kg) | 1.08Kg |
| Series | Lenovo Thinkpad |
Lenovo ThinkPad X1 Carbon comes with an Intel Core i5 10th generation powerful processor with a maximum turbo frequency of 4.20 GHz. It features a large 16GB RAM and 512GB SSD Hard Disk storage capacity so you can store all your videos, files, and other documents. This Lenovo laptop has a 14.9mm thin body so you can take it anywhere without any hassle.