The lowest price of Luminous eco watt neo 1050 ips with hamko battery in Bangladesh is Tk 32,999 only. Buy at the best price from BDStall. There is currently no seller available
| Item | IPS |
|---|---|
| Brand | Luminous |
| IPS Type | Electric |
| Inverter Capacity (VA) | 900Va |
| Inverter Rated Power (Watt) | 756W |
| Inverter Frequency | 50 / 60 Hz single-face frequency |
| Battery Included | Yes |
| Battery Capacity | Hamko HPD 165 AH |
| Overloading Protection | Yes |
| Overcharging Protection | Yes |
| Short Circuit Protection | Yes |
| Sinewave | Square Wave |
| Display | LED indication |
| Input Voltage | 140 to 250V |
This Luminous IPS has a square wave technology with a inverter capacity of 900VA and 756W rated power for better performance. It has a HAMKO HPD 165 AH battery capacity that gives a long lasting using in a single charge. Even at a low input voltage of 100V, this IPS provides a high charging current, ECO & UPS mode support.