The lowest price of Luminous Eco Watt Neo 700 in Bangladesh is Tk 30,999 only. Buy Eco Watt Neo 700 at the best price from BDStall. There is currently no seller available
| Item | IPS |
|---|---|
| Model | ✅ Eco Watt Neo 700 |
| Brand | Luminous |
| IPS Type | Electric |
| Inverter Capacity (VA) | 600Va |
| Inverter Rated Power (Watt) | 500Watt |
| Inverter Frequency | 50 / 60 Hz single-face frequency |
| Battery Included | Yes |
| Battery Capacity | 130mAh |
| Overloading Protection | Yes |
| Overcharging Protection | Yes |
| Short Circuit Protection | Yes |
| Sinewave | Square Wave |
| Display | LED indication |
| Input Voltage | 140 to 250V |
This Luminous Eco Watt Neo 700 IPS with HAMKO Battery and this IPS has some amazing features such as 600Va inverter capacity, 500 watt inverter rated power, 50 / 60 Hz single-face frequency, Overloading Protection, Overcharging Protection, Short Circuit Protection, Square Wave, 140 to 250V input voltage. Also, this package comes with a 130mAh HAMKO battery that can gives a long lasting using performance.