The lowest price of Luminous Optimus 2300 in Bangladesh is Tk 26,000 only. Buy Optimus 2300 at the best price from BDStall. There are currently 8 sellers available, offering New item. Prices range up to Tk 32,500 based on condition and warranty.
For negotiation & condition check
| Item | IPS |
|---|---|
| Model | ✅ Optimus 2300 |
| Brand | Luminous |
| IPS Type | Electric |
| Inverter Capacity (VA) | 2000VA / 24V |
| Inverter Rated Power (Watt) | 1600 watt |
| Inverter Frequency | 50Hz +/-1 |
| Battery Included | No |
| Overloading Protection | Yes |
| Overcharging Protection | Yes |
| Short Circuit Protection | Yes |
| Sinewave | Pure sinewave |
| Display | Advanced LCD |
| Input Voltage | 110V to 290V |
Luminous Optimus 2300 pure sine wave inverter is compatible with all battery types, including flat, tubular, and SMF, and supports battery sizes ranging from 80Ah to 220Ah. This inverter can power heavy loads like air conditioners, geysers, gas pumps, photocopiers, and dental chairs.