The lowest price of Perkins 100 kva industrial diesel generator in Bangladesh is Tk 2,200,000 only. Buy at the best price from BDStall. There are currently 3 sellers available, offering New item. Prices range up to Tk 2,300,000 based on condition and warranty.
| Item | Generator |
|---|---|
| Brand | Perkins |
| Generator Type | Industrial |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine Model | 1104C-44TAG2 |
| Rated Power | 100 kVA / 80kW |
| Standby Power | 110 kVA / 88kW |
| Number of Cylinder | 4-Cylinder |
| Voltage | 400V or 220V |
| Frequency | 50Hz / 60HZ |
| Engine RPM | 1500 RPM |
| Fuel Tank Capacity | 150 Ltr |
| Alternator | Leroy Somer / Stamford |
| Canopy | No |
| Fuel Consumption | 10Llitre/hr. |
| Origin | Uk |
1104C-44TAG2 Perkins engine, 100 kVA / 80kW prime capacity, 110 kVA / 88kW standby capacity, 3HP, 50Hz / 60HZ frequency, canopied Genset, deep-sea electronics control module, designed and manufactured in the UK.