The lowest price of Safety plus 1000va pure sinewave ips with 140ah battery in Bangladesh is Tk 30,000 only. Buy at the best price from BDStall. There is currently no seller available
| Item | IPS |
|---|---|
| IPS Type | Electric |
| Inverter Capacity (VA) | 1000VA |
| Inverter Rated Power (Watt) | 750W |
| Inverter Frequency | 50Hz +/-1 |
| Battery Included | Yes |
| Battery Capacity | 140Ah |
| Overloading Protection | Yes |
| Overcharging Protection | Yes |
| Short Circuit Protection | Yes |
| Sinewave | Pure sinewave |
| Display | Yes |
| Input Voltage | 110V to 280V |
Safety Plus 1000VA pure sinewave IPS includes 100% copper transformer coil and input reverse connection protection. It also includes a glass fiber circuit board and DsPIc microcontroller technology that provides 85% - 95% work efficiency. This IPS comes with a 140Ah battery which is enough for 2 hours of backup to 4 fans and 6 lights.