The lowest price of Sako 3000va automatic voltage stabilizer in Bangladesh is Tk 9,000 only. Buy at the best price from BDStall. There are currently 5 sellers available, offering New item. Prices range up to Tk 11,500 based on condition and warranty.
| Item | Voltage Stabilizer |
|---|---|
| Phase | Single |
| Current Type | AC/AC |
| Input Voltage | 90V-270V |
| Output Voltage | 220V+- 3% |
| Total Watt | 2400W |
| Protection | High Volt & Low Volt cut off with auto restart and delay timer |
| Display | Analog |
| Noise Level | ≤50dB |
| Environmental |
-5-60 Degree Humidity: 20% to 90% |
| Other Features | Frequency 50Hz |
This SAKO 3000VA automatic voltage stabilizer works as a protection against under voltage and over voltage. It also provides protection against short circuits and overloads. It can also cut high voltage and low voltage with automatic restart and delay timer.