The lowest price of Sako avs-5kva ac automatic voltage regulator in Bangladesh is Tk 15,500 only. Buy Sako AVS-5KVA at the best price from BDStall. There are currently 2 sellers available, offering New item. Prices range up to Tk 17,500 based on condition and warranty.
| Item | Voltage Stabilizer |
|---|---|
| Model | ✅ Sako AVS-5KVA |
| Phase | Single |
| Current Type | AC |
| Input Voltage | 150-250V |
| Output Voltage | 220V+/-3% |
| Total Watt | 4000W |
| Protection | High Volt & Low Volt cut off with auto restarts and delay timers, Sag, Surge, Spike, RF Noise |
| Display | Analog |
| Noise Level | 50dB |
| Environmental |
Operating temperature: 0~40°C Storage temperature: -15°C~40°C Operating relative humidity: 10% RH~102% RH; Non-condensing |
| Other Features | Input / Output Frequency: 50Hz/60Hz |
This Sako AVS is an industrial advanced-quality AC automatic voltage regulator designed to regulate the mains voltage of electrical appliances. It protects your electrical devices from high voltage and low voltage including sag, surge, spike, RF noise. Its input voltage is 140Volt-250Volt. Its output power is 4000W. It has an analog meter that displays the input/output voltage.