The lowest price of Sako tns-20kva 3-phase automatic voltage regulator in Bangladesh is Tk 63,000 only. Buy Sako TNS-20KVA at the best price from BDStall. There are currently 3 sellers available, offering New item. Prices range up to Tk 80,000 based on condition and warranty.
| Item | Voltage Stabilizer |
|---|---|
| Model | ✅ Sako TNS-20KVA |
| Phase | Three |
| Current Type | AC |
| Input Voltage | 280V-430V |
| Output Voltage | 380V ± 3 |
| Total Watt | 3600W |
| Protection | Overheat, Overload, Natural cooling system, More than 95 percent efficiency, Overvoltage 246+/-4V |
| Noise Level | 50dB |
| Environmental | operating temperature -5°C-45°C |
| Other Features | More than 95 percent efficiency, frequency 50Hz / 60Hz |
| Origin | China |
Sako TNS-20KVA automatic voltage regulator provides up to 280V output voltage and comes with servo motor control. This AVR features short circuit and overloading protection. This stabilizer is compatible with TV, computer, printer, scanner, sound systems, photocopiers, washing machines, refrigerators, freeze, air conditioners, motors, medical electronics, and house elevators.