The lowest price of Sako tns-60kva automatic voltage regulator in Bangladesh is Tk 124,000 only. Buy TNS-60KVA at the best price from BDStall. There are currently 2 sellers available, offering New item. Prices range up to Tk 145,000 based on condition and warranty.
| Item | Voltage Stabilizer |
|---|---|
| Model | ✅ TNS-60KVA |
| Phase | Three |
| Current Type | Rated Current: 84A |
| Input Voltage | AC 304V to 456V, frequency 50Hz/60Hz |
| Output Voltage | 380V ± 3 percent, Capacity 48 KW |
| Total Watt | 60 kVA |
| Noise Level | 50dB |
Sako TNS-60KVA automatic voltage regulator provides up to 246+/-4V higher output voltage and up to 186+/-4V lower output voltage. The power is 80% when the input voltage is 380V and comes with servo motor control. This AVR features short circuit and overloading protection.