The lowest price of Samsung DU7000 in Bangladesh is Tk 53,500 only. Buy DU7000 at the best price from BDStall. There are currently 2 sellers available, offering New item. Prices range up to Tk 54,000 based on condition and warranty.
| Item | Television |
|---|---|
| Model | ✅ DU7000 |
| Brand | Samsung |
| Screen Size | 50 Inch |
| Panel | Flat |
| Resolution | 4K |
| Technology | LED |
| 3D Technology | 2D |
| Response Time | 2ms |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Contrast | Dynamic Contrast Enhancer |
| Brightness | HDR10, Hybrid Log Gamma |
| TV Tuner | Digital / Analog |
| Sound | Sound Output (RMS) 20W |
| Connectivity | Wi-Fi, HDMI, USB, Bluetooth, Ethernet |
| Remote | Voice Control Remote |
| Operating System | Tizen |
This Samsung DU7000 is a 50" 4K UHD Smart TV that has a Crystal Processor of 4K so, it provides a high-quality visual experience. Also, it includes features of multi-device experience, UHD dimming, 4K upscaling, filmmaker mode, auto power saving mode, auto game mode, and object tracking sound. Moreover, it has multiple connectivity that allow you to enjoy extra entertainment.