The lowest price of Samsung du8100 85" crystal uhd 4k tizen tv in Bangladesh is Tk 289,900 only. Buy at the best price from BDStall. There is currently no seller available
| Item | Television |
|---|---|
| Brand | Samsung |
| Screen Size | 85" |
| Panel | Flat |
| Resolution | 4K resolution (3840 x 2160p) |
| Technology | LED |
| 3D Technology | 2D |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Contrast | Mega Contrast, Contrast Enhancer, HDR 10+ |
| Sound | Adaptive Sound, OTS Lite, Q-Symphony, 20W Sound Output (RMS), 2CH Speaker Type |
| Connectivity | BT V5.2, Wi-Fi 5 |
| Remote | Yes |
| Operating System | Tizen |
The Samsung DU8100 Smart TV offers an 85" screen with 4K UHD resolution, an AirSlim design, and a 20W 2-channel sound speaker. It offers smart connectivity with Bixby Voice Assistant, HDR support, Crystal Processor 4K, Adaptive Sound technology, Game Mode, Wi-Fi, Bluetooth, HDMI, USB ports, and vibrant Dynamic Crystal Color technology.
AirSlim design: The AirSlim design makes the TV look more elegant and gives it a more refined and premium feel.
Dynamic Crystal Color: Dynamic Crystal Color technology allows the Samsung DU8100 TV screen to show a wide range of vivid and life-like colors by showcasing one billion shades, creating a more immersive viewing experience.
Crystal Processor 4K: The Crystal Processor 4K is a super-smart chip that enhances video quality. It takes regular video and upscales it to near-4K resolution so that everything looks sharper and more detailed. It also optimizes colors, contrast, and motion for an immersive viewing experience.