The lowest price of Samsung QN85C in Bangladesh is Tk 285,000 only. Buy QN85C at the best price from BDStall. There are currently 2 sellers available, offering New item. Prices range up to Tk 310,000 based on condition and warranty.
| Item | Television |
|---|---|
| Model | ✅ QN85C |
| Brand | Samsung |
| Screen Size | 75" |
| Panel | Flat |
| Resolution | 4K, 3840 x 2160 Pixel |
| Technology | QLED |
| 3D Technology | 2D |
| Response Time | 2ms |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Contrast | Dynamic Contrast Enhancer |
| Brightness | HDR10, Dolby Vision, Hybrid Log Gamma |
| TV Tuner | Digital / Analog |
| Sound | Sound Output (RMS) 40W |
| Connectivity | Built In Wi-Fi, 4 x HDMI, 2 x USB, 1 x Ethernet, 1 x Headphone Jack, 1 x Audio out, 1 x RF Connectivity Input |
| Remote | Voice Control Remote |
| Operating System | Tizen |
Samsung QN85C 75 Inch Television comes with quantum matrix technology. It is designed with Bluetooth 5.2 version which can be easily connected to mobile or computer. This television has an auto-game mode which is very helpful for our kids to play enjoyable games. It has digital broadcasts and an analog tuner which enhances the viewing pleasure of anything.