The lowest price of Samsung 65QN90B in Bangladesh is Tk 200,000 only. Buy 65QN90B at the best price from BDStall. There are currently 2 sellers available, offering New item. Prices range up to Tk 210,000 based on condition and warranty.
| Item | Television |
|---|---|
| Model | ✅ 65QN90B |
| Brand | Samsung |
| Screen Size | 65 Inch |
| Panel | Flat |
| Resolution | 3840 x 2160p, 4K |
| Technology | QLED |
| 3D Technology | 2D |
| Response Time | 5ms |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Contrast | Quantum Matrix Technology |
| Brightness | Motion Xcelerator Turbo+, LED Clear Motion |
| TV Tuner | Digital / Analog |
| Sound | 4.2.2-Channel Type Speaker, 60W (RMS) Sound Output, Dolby Atmos |
| Connectivity | 4 x HDMI, 2 x USB, Digital Audio Out (Optical), Ethernet (LAN), eARC, WiFi5, Bluetooth V5.2 |
| Remote | Remote Controller Model TM2280E |
| Operating System | Tizen |
| Dimension |
Set Size with Stand (W x H x D) 1446.3 x 891.4 x 285.7mm VESA Spec 400 x 300mm |
The Samsung QN90B TV's Neo Quantum processor uses deep learning algorithms to adjust images in real-time, scene-by-scene, and create three-dimensional depth. It automatically adjusts brightness, increases contrast, enhances objects, and upscales the resolution of what is being watched on the TV to 4K. This television has eight versatile speakers powered by Dolby Atmos so whether helicopters are flying across the sky or rain is pouring down from above while the TV is on, it'll feel like you're really there.