The lowest price of Sd 65 liter refrigerant dehumidifier in Bangladesh is Tk 55,000 only. Buy at the best price from BDStall. There is currently 1 seller available, offering New item.
| Item | Dehumidifier |
|---|---|
| Capacity | 65L |
| Coverage Area | 600 sq. ft. |
| Refrigerant | 2.8A |
| Wind Speed Control | High/Low Speed |
| Maximum Dehumidification | 65L/D(30 °C 90%RH) |
| Minimum Dehumidification | 55L/D(27 °C 60%RH) |
| Working Pressure | 4.0MPa |
| Display | Digital display |
| Noise Level | 52/49dB(A) |
| Temparature | 5-38 °C |
| Rated Power | 980W |
| Power Supply | 220V/50Hz |
| Dimension | 14 x 18 x 25 Inch |
| Weight | 25kg |
| Origin | Singapore |
This SD 65L dehumidifier is an electronic appliance that reduces and regulates air and water temperatures, usually for hygiene smells, and prevents microbial activity from the water. It is employed in a variety of settings, including residential, corporate, and industrial working areas.