Asus VY229HF 22" FHD Eye Care Gaming Monitor
-7%
Price in Bangladesh
৳12,700
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Asus VY229HF Full Specification
| Item | Monitor |
|---|---|
| Model | ✅ VY229HF |
| Brand | Asus |
| Screen Size | 22" FHD IPS panel |
| Shape | Wide Screen |
| Panel | IPS panel |
| Aspect Ratio | 16:9M |
| Display Type | LCD |
| Brightness | 250cd / m2 |
| Contrast Ratio | 1300:1 |
| Viewing Angle | Horizonal and Vertical 178°/ 178° |
| Color Support | 16.7M |
| Response Time | 1ms |
| Refresh Rate | 100 Hz |
| Resolution | 1920 x 1080p |
| Tilt Adjustment | Yes |
| Wall Mount Standard | 100 x 100mm |
| Connectivity | HDMI, VGA, Earphone Jack |
📖 Overview
This Asus VY229HF monitor has a 22" FHD display that is perfect for gaming. It includes eye care technology and low-blue light modes that are suitable for the eye and it ensures long-time gaming. Also, it supports 16:9M color. Moreover, It comes with 178°/ 178°horizonal and vertical viewing angle, 1ms response time, and 100Hz refresh rate.
Be the first to review
Share your experience with Asus VY229HF 22" FHD Eye Care Gaming Monitor and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★