Asus VY249HE 23.8" FHD IPS Eye Care Monitor
Price in Bangladesh
৳22,500
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Asus VY249HE Full Specification
| Item | Monitor |
|---|---|
| Model | ✅ VY249HE |
| Brand | Asus |
| Screen Size | 23.8 Inch Full HD LED Monitor |
| Shape | Wide Screen |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Type | LED |
| Brightness | 250cd/㎡ |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Viewing Angle | H 178° / H 178° |
| Color Support | 16.7M |
| Response Time | 1ms |
| Refresh Rate | 75 Hz |
| Resolution | 1920 x 1080p |
| Tilt Adjustment | +22° ~ -5° |
| Wall Mount Standard | 100x100mm |
| Speaker | N/A |
| Connectivity | HDMI, VGA, Earphone Jack, PC Audio Input |
| Dimension | 541 x 393 x 185mm Dimension with Stand |
| Weight | 3.38Kg Net Weight with Stand |
📖 Overview
The Asus VY249HE monitor is designed with your health in mind. It features the new Eye Care Plus technology, an advanced IPS FHD panel that delivers exceptional visuals and will be ideal for e-learning, work, or leisure. This monitor combines a 75Hz refresh rate and AMD FreeSync support which allows you to enjoy consistently smooth visuals with any content. The Asus monitor's IPS screen technology provides a spectrum of 16.7 million colors, resulting in outstanding detail and realism in photographs and videos. The display also has 178 degrees of viewing angles, ensuring great image quality from almost any angle.
Be the first to review
Share your experience with Asus VY249HE 23.8" FHD IPS Eye Care Monitor and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★