Dahua DH-IPC-HDW1431T1-S4 4MP Eyeball Network Camera
Price in Bangladesh
৳5,200
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Dahua DH-IPC-HDW1431T1-S4 Full Specification
| Item | CCTV Camera |
|---|---|
| Model | ✅ DH-IPC-HDW1431T1-S4 |
| Brand | Dahua |
| CCTV Type | Fixed |
| Sensor | 4MP 1/3" CMOS |
| White Balance | Auto / Natural / Street Lamp / Outdoor / Manual |
| Lens | 2.8 mm; 3.6 mm |
| Video Resolution | 2688 x 1520p |
| Signal System | LAN |
| Day / Night | Auto(ICR) / Color / B&W |
| IR | 30 meter |
| Connectivity | IP Camera |
| Waterproof / Dustproof | IP67 |
| CCTV Housing | Dome |
| Power Supply | 12V DC/PoE (802.3af) |
| Other Features | Power Consumption: <5.1W |
📖 Overview
Dahua DH-IPC-HDW1431T1-S4 4MP eyeball network camera uses H.265, H.264, H.264B, MJPEG video compression system. It is equipped with a security alarm system that activates in the event of network disconnect, IP conflict, motion detection, video tampering, unauthorized access, voltage detection, and security exception. Additionally, this network camera's eyeball design incorporates 3D DNR technology for crystal-clear video.
Be the first to review
Share your experience with Dahua DH-IPC-HDW1431T1-S4 4MP Eyeball Network Camera and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★