Dahua DH-IPC-HFW2441S-S 4MP Bullet IP Camera
Price in Bangladesh
৳5,350
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Dahua DH-IPC-HFW2441S-S Full Specification
| Item | CCTV Camera |
|---|---|
| Model | ✅ DH-IPC-HFW2441S-S |
| Brand | Dahua |
| CCTV Type | Fixed |
| Sensor | 4-MP 1/2.9" CMOS image sensor |
| White Balance | Auto / Manual |
| Lens | Fixed focal lens, 2.8 and 3.6 mm optional |
| Video Resolution | 2560 x 1440p |
| Signal System | Wi-Fi |
| Day / Night | Day, Night, Auto, Schedule |
| IR | Up to 30 m |
| Connectivity | IP Camera |
| Waterproof / Dustproof | Water and Dust Resistant (IP67) |
| CCTV Housing | Bullet |
| Power Supply | 12 VDC/PoE (802.3af) |
📖 Overview
This Dahua DH-IPC-HFW2441S-S comes with a 4-MP lens and a 1/2.9" CMOS image sensor. It has low illuminance, high image definition, H.265 codec, high compression rate, ultra-low bit rate, and a maximum output of 4MP (2688 x 1520) at 20 fps. It is a fixed focal bullet IP and IR camera that has a maximum IR distance of up to 30 meters. Also, it has a dust-proof function, and even after 30 minutes of being submerged in one meter of water, its enclosure can function normally.
Be the first to review
Share your experience with Dahua DH-IPC-HFW2441S-S 4MP Bullet IP Camera and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★