Dahua Imou Rex 4MP Two-Way Audio Night Vision Camera
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Dahua Imou Rex 4MP Full Specification
| Item | CCTV Camera |
|---|---|
| Model | ✅ Imou Rex 4MP |
| Brand | Dahua |
| CCTV Type | 360 Degree |
| Sensor | 1/2.7" 4MP Progressive CMOS sensor |
| Lens | 3.6mm Fixed Lens |
| Video Resolution | 2560 x 1440 |
| Signal System | Wi-Fi |
| Day / Night | Yes (Night Vision: 10m Distance) |
| IR | 10m |
| Connectivity | IP Camera |
| CCTV Housing | Dome |
| Power Supply | DC 5V1.5A |
| Other Features | Power Consumption: <5.5W |
📖 Overview
Dahua Imou Rex 4MP Review by Bdstall
Two-way Audio: Dahua Imou Rex Wi-Fi camera has an integrated speaker and microphone to enable two-way audio with people in front of the camera.
360° Coverage: Dahua Imou Rex camera features 355° pan & 90° tilt so it can provide up to 360° coverage which ensures it covers every square inch of the room.
Smart Tracking: Dahua Imou Rex IP camera can track human movement which provides 360° protection for house and office indoors.
Human Detection: This CC camera includes advanced human detection algorithms that will immediately send an alert message to the user. Additionally, unwanted guests can be easily kept away by its floodlight and siren.
Abnormal Sound Detection: Dahua Imou Rex camera has an innovative sound recognition technology that sends a warning to the user's smartphone whenever its microphone detects any unusual sounds.
Privacy Mode: Imou Rex camera has a privacy mode that will automatically lower the camera to protect privacy while the user is at home with just one click on the app.
Diversified Storage: Dahua Imou Rex camera comes with a Micro SD card slot that supports up to 256GB Micro SD cards. This camera is also compatible with Network Video Recorder and Cloud storage.
Share Access to More Users: Users can give up to 20 individuals access to their Dahua Imou Rex IP camera by using Imou Protect to enhance security.
Be the first to review
Share your experience with Dahua Imou Rex 4MP Two-Way Audio Night Vision Camera and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
How would you rate it?