Dahua IPC-HFW4831E-SE 8MP Color 4K Network Camera
Price in Bangladesh
৳15,200
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Dahua DH-IPC-HFW4831E-SE Full Specification
| Item | CCTV Camera |
|---|---|
| Model | ✅ DH-IPC-HFW4831E-SE |
| Brand | Dahua |
| CCTV Type | Fixed |
| Sensor | 8MP 1/2.5" CMOS |
| White Balance | Auto / Natural / Street Lamp / Outdoor / Manual |
| Lens | 2.8mm (4.0mm optional) |
| Video Resolution | Up to 3840 x 2160p |
| Signal System | LAN |
| Day / Night | Auto(ICR) / Color / B/W |
| IR | 40 meter |
| Connectivity | IP Camera |
| Waterproof / Dustproof | IP67 |
| CCTV Housing | Bullet |
| Power Supply | DC12V, PoE (802.3af)(Class 0) |
| Other Features | Power Consumption: <6.5W |
📖 Overview
Dahua IPC-HFW4831E-SE color network camera has an 8.0-megapixel image sensor that can record videos at up to 4K resolution. It has H.265 compression and manual focus control for the clearest video. This camera is appropriate for outdoor use at airports, banks, stores, city monitoring, and any other application that demands coverage of a large area with exceptionally high-detail video.
Be the first to review
Share your experience with Dahua IPC-HFW4831E-SE 8MP Color 4K Network Camera and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★