Dell E1920H 18.5 Inch LED Monitor China
-11%
Price Range in Bangladesh
from
৳3,999
to
৳5,000
across 2 sellers
The lowest price of Dell E1920H in Bangladesh is ৳3,999 only. Buy Dell E1920H at the best price from BDStall. There are currently 2 sellers available. Prices range up to ৳5,000 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 2 in Bangladesh
Tongi, Dhaka
Save 11%
৳4,500
৳ 3,999
Mohammadpur, Dhaka
৳ 5,000
📋 Dell E1920H Full Specification
| Item | Monitor |
|---|---|
| Model | ✅ E1920H |
| Brand | Dell |
| Screen Size | 18.5-inch |
| Shape | Wide Screen |
| Panel | TN (Twisted Nematic) |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Type | LED |
| Brightness | 200 cd/m² |
| Contrast Ratio | 600:1 |
| Viewing Angle | 65° / 90° |
| Color Support | Color gamut is 83% (CIE1976) & 72% (CIE1931), Color depth is 16.7 million |
| Response Time | 5ms |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Resolution | 1366 x 768p |
| Tilt Adjustment | -5° to 21° |
| Wall Mount Standard | VESA mount |
| Connectivity | VGA, DisplayPort 1.2, and DisplayPort HDCP 1.2 |
| Power | 100 VAC to 240 VAC / 50 Hz or 60 Hz ± 3 Hz / 0.6 A |
| Dimension | 14.16 x 17.54 x 6.73 inch |
| Weight | Starting with 2.19 kg |
📖 Overview
This Dell E1920H 18.5 Inch LED Monitor comes with a thin structure making it suitable for small space. With its 1366 x 768p resolution and the ComfortView technology makes it a a perfect choice for daily use, reducing up to 60% of harmful blue light emissions that can enhanced views. It has a Twisted Nematic panel and 16:9 aspect ratio with 200 cd/m² brightness that gives a better viewing experience.
Be the first to review
Share your experience with Dell E1920H 18.5 Inch LED Monitor China and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★