10kW Diesel Generator
-7%
Price in Bangladesh
৳260,000
from 1 seller
The lowest price of 10kw diesel generator in Bangladesh is ৳260,000 only. Buy 10kw diesel generator at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Motijheel, Dhaka
Save 7%
৳280,000
৳ 260,000
📋 Generator Full Specification
| Item | Generator |
|---|---|
| Generator Type | Industrial |
| Fuel Type | Diesel |
| Rated Power | 10 kW |
| Standby Power | 12kVA |
| Number of Cylinder | Single-cylinder |
| Phase | Single-phase |
| Voltage | 220V |
| Engine RPM | 1500 rpm |
| Starting System | Electric and recoil starting systems |
| Cooling System | Air |
| Alternator | Stamford |
| Fuel Consumption | 1.25 liters per hour |
| Origin | China |
📖 Overview
10 kW diesel generator provides a standby power of 12KVa and a rated power of 10 kVA. This single-cylinder engine includes air cooling, an oil warning system, a single-phase automated voltage regulator, and an AC circuit breaker, and at the 50% load capacity, the fuel tank provides a 12-hour runtime.
Be the first to review
Share your experience with 10kW Diesel Generator and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★