Geo R26
Price in Bangladesh
৳1,730
from 1 seller
The lowest price of R26 in Bangladesh is ৳1,730 only. Buy R26 at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Kinbo shop bd
Tejgaon, Dhaka
৳ 1,730
📋 R26 Full Specification
| Item | Mobile Phone |
|---|---|
| Model | ✅ R26 |
| Mobile Type | Button |
| SIM | Micro + Micro |
| Display | 2.4 inches TFT LCD Display with 240x320 pixel Resolution |
| Sound | Loudspeaker, 3.5 mm Audio jack |
| External Memory | Up to 32 GB |
| CPU | MTK6261D |
| GPRS/EDGE | Yes |
| Bluetooth | v3.0 |
| USB | Mass storage device, USB charging, micro USB 2.0 |
| Camera | 0.3 MP, Primary Camera |
| Battery Capacity | 2000mAh Li-Poly |
| Battery Type | Removable |
📖 Overview
This Geo R36 is a dual SIM-supported mobile phone. It features a 2.4-inch TFT LCD display with 240x320 pixel resolution that gives a clear view. The phone has an MTK6261D chipset which delivers a great performance. The mobile phone also supports a 0.3MP camera, phonebook, SMS, call history, file manager and auto call recording. It has a 2000mAh massive battery that can give a long-time backup.
Be the first to review
Share your experience with Geo R26 and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★