Geo T30 Feature Phone
Price in Bangladesh
৳5,067
from 1 seller
The lowest price of Geo Phone T30 in Bangladesh is ৳5,067 only. Buy Geo Phone T30 at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Fahima Button Phone Shop
Mirpur, Dhaka
৳ 5,067
📋 Geo Phone T30 Full Specification
| Item | Mobile Phone |
|---|---|
| Model | ✅ T30 |
| Brand | Geo Phone |
| Mobile Type | Button |
| GSM/CDMA | GSM |
| Network | 4G |
| SIM | Dual-Sim |
| Display | 2.8” TFT Touch Display |
| Sound | 2030 Box Speaker |
| RAM | 1GB |
| Built In Memory | 8GB |
| CPU | MT6737 Chipset |
| WLAN | Wi-Fi / Hotspot |
| Bluetooth | Yes |
| USB | Type-C |
| Camera | 0.3MP+2MP |
| OS | Android 11 |
| FM Radio | Wireless FM Radio |
| Battery Capacity | 2700mAh |
| Battery Type | Removable |
| Other Features | Facebook, WhatsApp, IMO, YouTube, Google Play Store, and Bkash supported |
📖 Overview
The Geo Phone T30 is a budget-friendly mobile device designed for basic usage. That is included a compact and lightweight, candy-bar style with a physical keypad design. With a 2.8" TFT touch display, and the long-lasting battery that has a capacity of 1000-2000 mAh. Also, it comes with dual-sim, torchlight , wireless FM radio, mp3 and video playback, and basic camera and has access to Google Play Store, IMO, WhatsApp, YouTube, Facebook, Tik tok, bKash.
Be the first to review
Share your experience with Geo T30 Feature Phone and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★