GM640 Digital Grain Moisture Meter
-24%
Price in Bangladesh
৳3,800
from 1 seller
The lowest price of Gm640 digital grain moisture meter in Bangladesh is ৳3,800 only. Buy Gm640 digital grain moisture meter at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Hatkhola, Dhaka
Save 24%
৳5,000
৳ 3,800
📋 Moisture Meter Full Specification
| Item | Moisture Meter |
|---|---|
| Usage | Grain |
| Measuring Range | 5% ~ 30% |
| Resolution | 0.50% |
| Accuracy | ±2.5℃ (±5℉) |
| Temperature Measurement | 10 ~ 60℃ |
| Display | LCD Backlight |
| Battery | 3 x 1.5V AAA Batteries (NOT included) |
| Operating Temperature | 0~40℃ |
| Humidity | 0~85% RH |
| Weight | 505 g (17.8 oz) |
| Dimension | Meter Size: 15.5 x 8 x 3.5 cm<br>Probe Size: 41.8 x 3.5 cm |
📖 Overview
This GM640 Digital Grain Moisture Meter comes with an LCD backlit clear display for temperature and moisture also, making it easy to read in dark environments. It gives an accurate moisture content measurement that has a measuring range of 5% ~ 30% and it is suitable for rice, barley, wheat, feed, corn, rapeseed, soybean, etc. Moreover, it has some amazing features such as 0.50% resolution, ±2.5℃ (±5℉) accuracy, 10 ~ 60℃ temperature measurement, 3 x 1.5V AAA Batteries (Not included), 0~40℃ operating temperature, and 0~85% RH humidity.
Be the first to review
Share your experience with GM640 Digital Grain Moisture Meter and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★