Google Pixel 4a
Price in Bangladesh
৳17,500
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Google Google Pixel 4a Full Specification
| Item | Mobile Phone |
|---|---|
| Model | ✅ Google Pixel 4a |
| Brand | |
| Mobile Type | Smartphone |
| GSM/CDMA | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| Network | 2G / 3G / 4G |
| SIM | Nano-SIM or eSIM |
| Display | 5.7-inch |
| Sound | Loudspeaker with stereo speakers |
| RAM | 8GB |
| Built In Memory | 128GB |
| External Memory | N/A |
| CPU | Octa-core 1 x 2.4 GHz Kryo 475 Prime & 1 x 2.2 GHz Kryo 475 Gold & 6 x 1.8 GHz Kryo 475 Silver |
| GPU | Adreno 618 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a / b / g / n / ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| USB | USB Type-C 3.1 |
| Camera | 12.2MP, 16MP |
| Front Camera | 8MP |
| Video | 4K x 30fps |
| OS | Android 11 |
| GPS | Yes |
| Sensor | Fingerprint, Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass, barometer |
| FM Radio | N/A |
| Battery Capacity | 3885mAh |
| Battery Type | Fixed |
| Weight | 143g |
📖 Overview
This Google Pixel 4a is a smartphone that comes with an Octa-core CPU. It has a 5.7-inch OLED display with 1080 x 2340 pixels screen resolution as well as Corning Gorilla Glass 3 as a display protector. It has a 12.2-megapixel main camera that includes LED flash, Pixel Shift, Auto-HDR, panorama, etc. Moreover, it has 8GB RAM and 128GB ROM storage available.
Be the first to review
Share your experience with Google Pixel 4a and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★