Google Pixel 6
-6%
Price in Bangladesh
৳28,500
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Mobile Phone Full Specification
| Item | Mobile Phone |
|---|---|
| Mobile Type | Smartphone |
| GSM/CDMA | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| Network | 5G |
| SIM | Nano-SIM and eSIM |
| Display | 6.4 inch |
| Sound | Loudspeaker |
| RAM | 8GB |
| Built In Memory | 128GB |
| External Memory | Not Supported |
| CPU | Octa-Core, 2 x 2.80 GHz Cortex-X1 & 2 x 2.25 GHz Cortex-A76 & 4 x 1.80 GHz Cortex-A55 |
| GPU | Mali-G78 MP20 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD |
| USB | USB Type-C 3.1 |
| Camera | 50 MP + 12 MP |
| Front Camera | 8 MP |
| Video | 4K at 30/60fps |
| OS | Android 12, upgradable to Android 14 |
| Sensor | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Battery Capacity | Li-Ion 4614 mAh, non-removable |
| Battery Type | Fixed |
| Weight | 207 gm |
📖 Overview
Google Pixel 6 mobile phone comes with 8GB RAM and 128GB internal memory. This phone has Google Tensor 5nm chipset. The phone has 6.4 inch AMOLED display that features 90Hz refresh rate, density 411ppi, Corning Gorilla Glass Victus protection, and Always-on display. It has Android 12 operating system which is upgradeable to Android 14. The phone has a 50 MP, f/1.9, 25mm Wide and 12 MP, f/2.2, 17mm, 114˚ Ultrawide cameras on the back and can record 4K videos at 30/60fps.
Be the first to review
Share your experience with Google Pixel 6 and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★