Hand Pressure Hydraulic GSM Cutter Machine
Price Range in Bangladesh
from
৳20,000
to
৳21,000
across 5 sellers
The lowest price of Hand pressure hydraulic gsm cutter machine in Bangladesh is ৳20,000 only. Buy Hand pressure hydraulic gsm cutter machine at the best price from BDStall. There are currently 5 sellers available. Prices range up to ৳21,000 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 5 in Bangladesh
Uttara, Dhaka
৳ 20,000
Hatkhola, Dhaka
Save 8%
৳21,800
৳ 20,000
Uttara, Dhaka
৳ 21,000
📋 GSM Cutter Full Specification
| Item | GSM Cutter |
|---|---|
| Type | GSM Cutter |
| Cutting Area | 100² cm |
| Cutting Thickness | 0.1-10mm |
| Blades Diameter | 113 mm |
| Material | Aluminum |
| Country of Origin | China |
| Weight | 10 Kg |
| Dimension | 35 x 25 x 35cm |
📖 Overview
This is a hand pressure hydraulic GSM cutter machine suitable for cutting round samples of various wool, cotton, chemical fiber, AL film, carpet, plastic, paper, knitting and other fabrics. This cutter machine is made of sturdy aluminum material that offers durability and longevity. Its cutting thickness is 0.1-10mm and diameter is 113 mm.
Be the first to review
Share your experience with Hand Pressure Hydraulic GSM Cutter Machine and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★