Hanna Instruments HI-96801 Digital Brix Refractometer
-3%
Price in Bangladesh
৳36,500
from 1 seller
The lowest price of Hanna instruments hi-96801 digital brix refractometer in Bangladesh is ৳36,500 only. Buy Hanna instruments hi-96801 digital brix refractometer at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Hatkhola, Dhaka
Save 4%
৳38,000
৳ 36,500
📋 Refractometer Full Specification
| Item | Refractometer |
|---|---|
| Refractometer Type | Digital |
| Measuring Range | 0 to 85% Brix / 0 to 80°C |
| Measurement Time | Approximately 1.5 seconds |
| Minimum Division | ± 0.2 % Brix / ± 0.3°C |
| Display | Large clear LCD display |
| Light Source | Yellow LED |
| Temperature | between 10 and 40°C |
| Auto-Off | 3 minutes of non-use |
| Material | ABS Case |
| Battery | 1 x 9V |
| Others Features | Battery Life: 5000 reading |
| Weight | 420gm |
| Dimension | W x D x H : 19.2 x 10.2 x 6.7cm |
📖 Overview
Hanna Instruments HI-96801 digital brix refractometer for sugar analysis. HI-96801 is a portable, waterproof meter that measures the refractive index of samples in order to display sugar content in a substance, displaying results within seconds. It is ideal for the analysis of fruits, energy drinks, puddings, soy milk juices, jam, marmalade, honey, soups, jelly, tofu and condiments. The dual-level LCD displays measurement and temperature readings simultaneously. It features automatic temperature compensation for accurate measurements. HI-96801 also features easy measurement - place a few drops of the sample in the well and press the READ key. BEPS (Battery Error Prevention System) alerts the user in the event that low battery power could adversely affect readings. HI-96801 has IP65 water protection which is built to perform under harsh laboratory and field conditions. Quick, accurate results, readings are displayed in approximately 1.5 seconds. Other features of HI-96801: Single point calibration with distilled or deionized water; Small sample size, can be as small as 2 metric drops; Automatic shut-off after three minutes of non-use; Stainless steel sample well, easy to clean and corrosion resistant; ABS thermoplastic casing etc.
Be the first to review
Share your experience with Hanna Instruments HI-96801 Digital Brix Refractometer and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★