Hioki 3280-10F AC Clamp Meter
Price in Bangladesh
৳6,200
from 1 seller
The lowest price of Hioki 3280-10F in Bangladesh is ৳6,200 only. Buy Hioki 3280-10F at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Motijheel, Dhaka
৳ 6,200
📋 Hioki 3280-10F Full Specification
| Item | Multimeter |
|---|---|
| Model | ✅ Hioki 3280-10F |
| AC Current | 41.99 to 1000 A |
| AC Voltage | 4.199 V to 600 V, 4 ranges |
| DC Voltage | 419.9 mV to 600 V |
| Resistance | 419.9 Ω to 41.99 MΩ, 6 ranges |
| Temperature | -25°C to 65°C |
| Display | LCD |
| Display Count | 4199 |
| Power | Coin type lithium battery (CR2032) ×1, Continuous use 120 hours |
| Weight | 100 g |
| Dimension | 57 × 175 × 16 mm |
📖 Overview
This Hioki 3280-10F clamp meter includes features of Auto power save, Data hold, 41.99 to 1000 A AC current, IP40 dustproof and waterproof. Also, it is drop-proof from the height of 1 meter. It has Coin type lithium battery that provides 120 hours continuous use. Moreover, this meter has LCD clear display that can count up to 4199 digit.
Be the first to review
Share your experience with Hioki 3280-10F AC Clamp Meter and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★