Hisense WF3S8043BW 8 Kg Front Load Washing Machine
Price Range in Bangladesh
from
৳45,000
to
৳52,000
across 4 sellers
The lowest price of Hisense WF3S8043BW in Bangladesh is ৳45,000 only. Buy Hisense WF3S8043BW at the best price from BDStall. There are currently 4 sellers available. Prices range up to ৳52,000 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 4 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
৳ 45,000
Mirpur, Dhaka
৳ 50,990
Cantonment, Dhaka
৳ 52,000
📋 Hisense WF3S8043BW Full Specification
| Item | Washing Machine |
|---|---|
| Model | ✅ WF3S8043BW |
| Brand | Hisense |
| Washing Capacity | 8 Kg |
| Spin Dry Speed | 1400rpm |
| Wash Programs | 16 |
| Temperature Settings | 20 / 40 / 60 / 90℃ |
| Child Lock | Yes |
| Power Supply | 20V~240V/50Hz |
| Power Consumption | 595 x 540 x 845mm |
📖 Overview
This Hisense WF3S8043BW is a front load washing machine with a washing capacity of 8 kg. This machine is ideal for all types of household use. It has a spin speed of 1400 rpm which is sufficient for thorough cleaning. It offers multiple temperatures of 20 / 40 / 60 / 90°C. It has an inverter motor for powerful operation which saves electricity. This washing machine has 16 separate washing programs and is designed with touch controls display.
Be the first to review
Share your experience with Hisense WF3S8043BW 8 Kg Front Load Washing Machine and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★