Hisense WTJA801T 8-Kg Top Load Washing Machine
The lowest price of Hisense WTJA801T in Bangladesh is ৳24,490 only. Buy Hisense WTJA801T at the best price from BDStall. There are currently 4 sellers available. Prices range up to ৳27,500 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 4 in Bangladesh
📋 Hisense WTJA801T Full Specification
| Item | Washing Machine |
|---|---|
| Model | ✅ WTJA801T |
| Brand | Hisense |
| Washing Capacity | 8 kg |
| Washer Load Type | Top Load |
| Wash Programs | 10 |
| Tub Material | Tub Clean |
| Color | Titanium Gray |
| Child Lock | Yes |
| Power Supply | 20-240V / 50Hz |
| Dimension (WxDxH) | 532 x 532 x 920mm |
| Weight | 31kg |
📖 Overview
Hisense WTJA801T Review by Bdstall
Bubble Wash Technology: Detergent bubbles activate the detergent solution to penetrate the laundry faster and more effectively and create bubbles through the bubble generator.
Lint Filter: Hair and other debris can come out of clothes during washing so, lint filters trap particles and prevent dirt from getting into freshly washed clothes.
Memory Function: The memory wash feature helps save it for future washes and allows custom settings to be programmed that can speed up the wash without setting the temperature, and length.
Time Delay: Allows setting the washing machine to automatically finish washing clothes at a later time by setting a delay of 1 to 24 hours.
Be the first to review
Share your experience with Hisense WTJA801T 8-Kg Top Load Washing Machine and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
How would you rate it?